Kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie

V překladu lebko-křížová terapie je technika uzdravující tělo i mysl především pomocí uvolnění fyzických a emocionálních blokád v těle. Jedná se o velmi jemnou techniku, o to však s hlubším působením.

Kraniosakrální terapie (CST) aktivuje samoléčebné procesy v těle svým zaměřením na nejvyšší možnou harmonizaci pulsující energie mozkomíšní tekutiny.

Kraniosakrální systém 

Systém mezi craniem (lebkou) a sacrem (kostí křížovou) se vyznačuje pulzací mozkomíšního moku a velmi jemným pohybem kostí v tekutinách, nazývaným "Dech života" (primární respirace), který ovlivňuje lidskou bytost. Orientuje se na vnímání základní životní síly, využívá samoregulační schopnosti organismu.

Primární respiraci lze přirovnat k přílivu a odlivu, jemnému rytmickému pohybu, neustále probíhajícímu v našem těle na několika úrovních. Pokud tomuto primárnímu dýchání těla vstoupí do cesty překážky v podobě stresových zážitků, nezpracovaných napětí z minulosti, prenatálních nebo dětských traumat, rodinných disharmonií, úrazů či nemocí, vytvoří se v těle jakýsi "uzel", staženost v nervovém systému, ve strukturách, tkáních i tekutinách a projevy primární respirace jsou na jisté úrovni omezeny.


Průběh ošetření 

Vlastní ošetření se odehrává vleže na masážním lehátku. Klient zůstává oblečený, zaujímá polohu, v níž se cítí příjemně a pohodlně. Terapeut usedne na židli a po krátkém ztišení pokládá zlehka ruce na části těla klienta. 

Prvními doteky se terapeut naladí na klienta a začne vnímat rytmus jeho primární respirace. Po chvilce začne tělo reagovat, klient může cítit drobné mimovolné pohyby, teplo, rozdíly mezi pravou a levou polovinou těla, může se objevit citlivost v místech starých zranění, v zablokovaných částech těla apod. Během ošetření se mohou objevovat vzpomínky a postupně se odkrývají staré bloky. Terapeut cítí reakce klientova těla a nechává se vést. Celá terapie je pro klienta velice příjemná a probíhá v hlubokém uvolnění.

Dochází k harmonizaci těla. Tělo si samo říká a určuje, které téma chce zpracovávat a jaké struktuře a části je potřeba v daný moment věnovat pozornost. Často se z těla klienta vybíjejí různá stará napětí, odcházejí mnoho let zadržovaná nezpracovaná traumata a zranění z konkrétních tělesných struktur či přetlak uvězněný v nervovém systému.


Proč absolvovat kraniosakrální terapii

Probourání starých blokací na fyzické i psychické úrovni

Vyladění sama na sebe

Pomoc při léčení úrazu a odstraňování jeho následků

Doplňující podpůrná léčba po operacích a nehodách

Rozpuštění emocionálních a fyzických šoků

Migrény

Bolesti zad, degenerativní změny páteře a kloubů

Příprava na porod

Problémy po traumatickém porodu

Následování moudrosti těla u fyzických i psychických potíží

Postupné odkrývání bloků

Vylaďování k harmonii a duševní pohodě

Uvolňování psychického napětí a stresu

Počet ošetření je individuální, v některých případech je potřeba ze začátku docházet jednou týdně, intervaly se postupně prodlužují, někdy postačí návštěva u terapeuta jednou za měsíc nebo i v delších odstupech.